Monitor AOC C24G1 – gamingowe 144 Hz w dobrej cenie

Autor
Ekipa Komputronik
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)
| autor: Ekipa Komputronik |Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Monitor AOC C24G1 – gamingowe 144 Hz w dobrej cenie
 • Jednym z liderów na rynku monitorów jest firma AOC. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich produkty to solidne, dobrze wycenione konstrukcje, czy to dla graczy czy dla pracowników biura.
 • My oczywiście weźmiemy na warsztat model reprezentujący monitory dla graczy. Konkretniej monitor C24G1, który w swojej półce cenowej prezentuje się naprawdę ciekawie, ale czy faktycznie jest wart naszej uwagi?

Opakowanie

To zacznijmy od tego co dostajemy od razu po zakupie, czyli ogromne pudełko wraz z interesującą zawartością. Przy otwieraniu możemy zauważyć nadrukowaną na karton instrukcje obsługi, chociaż osobiście zorientowałem się o niej dopiero po złożeniu monitora, bo jest to naprawdę łatwe!

Po otworzeniu ukazuje nam się duże 2-częściowe styropianowe zabezpieczenie produktu. Po odklejeniu/zerwaniu taśmy łączącej obie części możemy spokojnie dostać się do monitora. Opakowanie powinno zawierać w sobie 2 kable umożliwiających podłączenie monitora do PC, czyli DisplayPort (144 Hz) i HDMI (60 Hz) oraz oczywiście kabel zasilający monitor.

monitor C24G1

Dane techniczne:

 • Producent: AOC
 • Przekątna: 24 cale
 • Rozdzielczość nominalna: 1920 x 1080 px (Full HD)
 • Typ matrycy: matowa
 • Rodzaj matrycy: VA
 • Czas reakcji: 1 ms
 • Format obrazu: 16:9
 • Zakrzywiony ekran: tak
 • Jasność 250 cd/m²

Ubrany w gamingowe kolory i smukłe ramki

Jak to AOC ma w zwyczaju robić przy sprzętach dla graczy kolory monitora to czarny i mocno kojarzony z gamingiem czerwony. Pomimo zastosowania matowego plastikowego wykonania całość prezentuje się naprawdę dobrze. Czerwone wstawki nie dominują w konstrukcji monitora przez co całość wygląda bardzo estetycznie i jednocześnie trochę odróżnia się od innych marek gamingowych.

Producent chwali się też smukłymi ramkami. I ma oczywiście rację, ponieważ są one bardzo cienkie, ale niestety pomiędzy ramkami, a obrazem z wyświetlacza jest ~5mm czarnego paska, co można zauważyć na niektórych grafikach prezentujących monitor.

Monitor AOC C24G1 z zakrzywionym ekranem

Przypominając informacje ze wstępu, mamy tutaj 24 calową matrycą o zakrzywieniu 1500R. Zmniejsza to nieco monitor, ale w mojej ocenie wiele treści wygląda coraz lepiej na zakrzywionym ekranie chociaż to oczywiście kwestia nieco indywidualna.

monitor C24G1

Rozdzielczość to bardzo rozpowszechnione Full HD. Przy tej wielkości ekranu nie ma sensu w sumie oczekiwać czegoś więcej, ponieważ i tak mało kto by dostrzegł różnicę w czymś innym niż mniejszej liczbie FPS’ów.

Najważniejsze – matryca 144 Hz

Najlepszą rzeczą według mnie jest jednak matryca VA, który posiada 144 Hz i w moim egzemplarzu black bleeding był na tyle mały, że tylko w ciemnym pomieszczeniu z najwyższą jasnością monitora był widoczny (ale na tyle słabo, że można uznać, że mi się przewidziało ? ).

monitor C24G1

Nie doświadczyłem także tego “słynnego” efektu smużenia, który podobno występuje w matrycach VA. Słowem końca czas reakcji matrycy to według producenta 1 ms, czyli wartość idealna dla graczy.

Wiele możliwości regulacji ekranu

Prawdopodobnie żaden monitor w tak niskiej cenie z 144 Hz nie ma tylu możliwości regulacji ekranu. Oczywiście są modele 100 zł tańsze, ale naprawdę rzadko mają w sobie tyle możliwości, czyli podnoszenie ekranu góra/dół, obrót w lewo/prawo oraz odchylanie ekranu góra/dół.

Technologiczne usprawnienia

Producenci mają w zwyczaju dawać do monitorów popularne usprawnienia, które poprawiają komfort z korzystania monitora. Tutaj zastosowano technologie:

 • Flicker-Free AOC – ma na celu redukcję natężenia światła co skutkuje mniejszym migotaniem ekranu. Dzięki temu możemy się długimi maratonami gier z znajomymi bez niepotrzebnego dyskomfortu.
 • AMD FreeSync – zwiększa płynność ekranu poprzez synchronizację częstotliwości monitora z szybkością wygenerowanych klatek przez kartę graficzną. Pamiętać trzeba tylko, że do tej drugiej opcji potrzebna jest oczywiście karta graficzna od AMD.

Współpracuje z nowymi i starymi pecetami

O dziwo monitor można podłączyć za pomocą wejść VGA i HDMI co oznacza, że nawet znacznie starsze komputery będą z nimi współpracować. Jest to ciekawą opcją kiedy chcecie najpierw się wyposażyć w monitor, a dopiero potem w “potwora” do gier. Zastosowane gniazda 1 x DisplayPort, 1 x VGA, 1 x słuchawkowe oraz 2 HDMI


Wszystkie monitory AOC w sklepie

Czytaj Więcej