Podświetlenie RGB na stanowisku gracza – gdzie i po co?

Autor
Ekipa Komputronik
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
| autor: Ekipa Komputronik |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
  • W tym artykule chciałbym omówić podświetlenie RGB w komputerach jak i w peryferiach. Czy jest ono przydatne, a może przeszkadza i kłuje w oczy. Postaram się przedstawić argumenty za i przeciw, abyście mogli sami zdecydować czy to bajer dla Was.

Co to jest RGB?

Zacznijmy od początku, co to jest te całe podświetlenie RGB. Rozwinięcie skrótu to nic innego jak:

Nazwa oświetlenia RGB to skrót na który składają się 3 podstawowe barwy czyli: R-red (czerwony). G-green (zielony). B-blue (niebieski). Z tych trzech kolorów można zrobić dowolny kolor pochodny.

Cieszące oko podświetlenie RGB w peryferiach

Jeżeli już wiemy, skąd się wziął skrót, to w takim razie po co to oświetlenie np. w klawiaturach. Oczywistą sprawą jest to, że każdy by chciał żeby jego stanowisko komputerowe wyglądało jak najlepiej, dlatego pierwszym aspektem jest wygląd. Znani producenci tacy jak Razer, Corsair czy Steelseries w praktycznie każdym swoim produkcie umieszczają diody – LEDy. Oczywiście ubarwienie czy wzory oświetlenia to kwestia gustu i nie każdy musi lubić tęcze od Razera czy fale od Corsaira.

Dlatego najlepsze produkty na rynku posiadają dedykowane oprogramowanie np. Razer Synapse pozwalające dopasować wiele parametrów sprzętu do naszych oczekiwań. W takim programie możemy zmieniać kolory i efekty podświetlenia, czułość myszki czy klawisze makro. Większość profesjonalnych sprzętów dla graczy posiada dodatkowe przyciski do własnego użytku. Dzięki nim możemy tworzyć tak zwane makra – wykonywanie zestawu wcześniej zapisanych czynności, czy to rzucenia 3 czarów na raz czy otworzenia i dodania nowej kolumny w Excelu.

Podświetlona mysz/klawiatura dla wygody nocnego marka

Drugim zastosowaniem LEDów RGB w peryferiach to widoczność przycisków w nocy. Dużo łatwiej jest nam pisać na klawiaturze, która ma podświetlane klawisze.

Najnowsze produkty są nawet w stanie reagować na wydarzenia odbywające się w grach – np. klawiatura potrafi rozbłysnąć, kiedy otrzymujemy obrażenia w Fortnite’cie ?

Podświetlenie znajdziemy nawet przy podkładkach pod myszki. Jaka podświetlana podkładka pod mysz? Ranking podkładek z RGB


Najpopularniejsze podświetlane klawiatury w Komputronik.pl


Wiemy już po są nam LEDy w peryferiach, a teraz postaram się wam przedstawić argumenty dotyczące podświetlenia RGB w komputerach.

Podświetlone podzespoły – dla miłośników wdzięku RGB

Podświetlenie RGB na podzespołach ma na celu tylko i wyłącznie poprawę jego wyglądu, w przeciwieństwu do np. wspomnianych wcześniej podświetlanych klawiatur. Czy jednak wszystkie podzespoły posiadają opcje RGB?

Pierwszym podzespołem będzie płyta główna, na której większość producentów instaluje LEDy w celu podkreślenia jej elementów.

Procesor – nieliczna część komputera, której nie znajdziemy z RGB. Ale jeśli już mowa o procesorze to jakoś trzeba go schłodzić. Na rynku występują dwa typy chłodzenia powietrzne i wodne. Podświetlenie RGB częściej można spotkać w chłodzeniu wodnym (np. SilentiumPC Navis EVO ARGB 240, Cooler Master MasterLiquid Lite. W powietrznym rzadziej, ale można (np. Spartan 4 Evo ARGB).

Zdjęcie: Chłodzenie wodne do procesorów, SilentiumPC Navis EVO ARGB

Idąc dalej, osoby które nie interesują się branżą komputerową mogą być zdziwione stosowaniem podświetlania pamięci RAM. Jednak znajdziemy na rynku i takie produkty, najbardziej znane marki z takimi kośćmi RAM to Corsair i g.skill.

Pozostając w temacie pamięci – dyski SSD. Nie często spotyka się sprzęt z takim podświetleniem, jednak jest marka Plextor, która umożliwia nam zakup takiego oto dysku.

Kolejnym komponentem jest oczywiście karta graficzna – nie mają one zazwyczaj mocno rzucającego się w oczy podświetlenia, jest to często napis z nazwą producenta na boku karty.

Wszystkie podzespoły w komputerze wymagają źródła prądu elektrycznego. Zasilacz często jest ukrywany w „piwnicy” komputera, ale część osób może chcieć go bardziej uwidocznić. Oświetlenie LED występuje w nielicznych zasilaczach, jednak można znaleźć takie rozwiązania na rynku np. zasilacz Thermaltake Smart BX1 RGB 550W.

Zdjęcie: Zasilacz do obudowy komputera z RGB, Thermaltake Smart BX1 RGB 550W

Podświetlona obudowa

Ostatnim głównym podzespołem komputera jest obudowa. Obudowy komputerowe dzielą się na te ze szkłem hartowanym jak i te zamknięte – w pełni metalowe/z tworzywa. Gdy patrzymy na komputer pod względem wizualnym i mamy zamiar montować w komputerze podświetlenie wybieramy oczywiście opcje z “okienkiem”.

W ostatnim czasie coraz modniejsze staje się dorzucanie do obudów wentylatorów od dedykowanych producentów, które coraz częściej również posiadają dodatkowe oświetlenie RGB. Przykładem takiej obudowy może być Thermaltake Versa C22 RGB Window Black lub Thermaltake Versa C22 RGB Window Snow Edition.


Obudowy komputerowe ze zintegrowanym podświetleniem


Czy warto kupować sprzęt komputerowy z RGB?

Z mojego punktu widzenia jak najbardziej. Jeśli kolory są odpowiednio dobrane do siebie i do posiadanego wyposażenia zachęcam wręcz do kupna, ponieważ efekt końcowy naprawdę cieszy oko. Dodatkowo nic bardziej nie denerwuje niż przegranie partii nocą, bo przez przypadek nacisnęliśmy “G” i rzuciliśmy sobie pod nogi granat ?

Z mojej strony to tyle i mam nadzieję, że wyjaśniłem Wam pokrótce sprawę LEDów RGB.

Autorem artykułu jest Karol “rolka” Laskowski

Czytaj Więcej