Spis treści:
Zobacz również: PlayStation 5 czy Xbox Series X? Którą konsolę wybrać?
Podobnie jak z nowymi Xboksami, w przypadku PS5 premiera odbędzie się w listopadzie.
Konsole PlayStation 5 zadebiutują na rynku 19 listopada 2020 roku.
Równocześnie do sprzedaży trafią obie wersje, a więc PS5 i PS5 Digital Edition. Wypada dodać, że wspomniana data dotyczy Polski i wielu innych krajów, do których urządzenia dotrą tydzień po światowej premierze PS5 w Japonii i Ameryce Północnej (12 listopada).
Każdy chętny na zakup zadaje pytanie ile będzie kosztować PS5. To kluczowe, wszak od tego zależy, czy będzie gotowy kupić ją od razu, czy poczeka aż nowość stanieje. Firma Sony długo ukrywała tę informację, ale zbliżająca się premiera zmusiła ją by ujawnić ceny:
W zestawie obydwu wersji znajdziesz dysk SSD o pojemności 825GB. Przy czym do twojej dyspozycji oddane będą tylko 664GB, bo resztę zajmie oprogramowanie producenta. Do tego jeden kontroler DualSense. Jeżeli potrzebujesz drugiego pada, to dopisz 319 złotych do listy wydatków.
W pudełku znajdują się również wszystkie potrzebne przewody oraz podstawka umożliwiająca bezpieczne postawienie konsoli w pionie lub poziomie.
PlayStation 5 wygląda zupełnie inaczej niż jej poprzedniczki. Ma ciekawy kształt i konstrukcję zaprojektowaną z myślą o efektywnym chłodzeniu. Charakterystyczna jest też kolorystyka, z przewagą bieli – a właściwie bardzo jasnej szarości. Do tego gdy tylko spojrzy się na PS5, od razu w oczy rzuca się to, jak duży jest to sprzęt.
Pamiętaj, że jest istotna różnica pomiędzy podstawową wersją PS5 i PS5 Digital Edition. Tylko ta pierwsza jest wyposażona w napęd optyczny Ultra HD Blu-ray. Ta druga jest kierowana do graczy preferujących cyfrowe wersje gier. Co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, różnicę tę widać także w wyglądzie.
Poza wyglądem największe wrażenie w PS5 robi specyfikacja. Jak możesz zobaczyć w tabeli poniżej, konsola PlayStation 5 ma znacznie wydajniejsze podzespoły niż jej poprzedniczki. Dotyczy to zarówno procesora, karty graficznej, pamięci operacyjnej, jak i magazynu danych. To wszystko razem sprawia, że możesz liczyć na znacznie lepszą jakość obrazu. Krótko mówiąc: dokonał się pod tym względem duży postęp.
Procesor:
Pamięć:
Karta graficzna:
Dysk:
Napęd optyczny:
O jakiej jakości obrazu konkretnie mówimy? PlayStation 5 teoretycznie pozwoli na osiągnięcie rozdzielczości 4K i płynności 120 klatek na sekundę. W praktyce jednak nie liczylibyśmy na to – a na pewno nie będzie to standard. Możesz jednak spodziewać się jakości 4K/60fps lub FHD/120fps, a to również robi niemałe wrażenie.
Jedną z tych nowinek, które mogą nie brzmieć spektakularnie, a w rzeczywistością dają olbrzymią zmianę, jest bardzo szybki SSD.
Sony postawiło na niezwykle wydajny magazyn danych, co będzie skutkowało bardzo szybkim uruchamianiem gier i bardzo krótkimi czasami ładowania elementów już podczas samej rozgrywki. To jedna z najważniejszych zalet PlayStation 5.
DualSense, czyli oficjalny pad konsoli PS5, bazuje na kontrolerach DualShock. Towarzyszyły one konsolom PlayStation poprzednich generacji. Ma prawie taki sam układ gałek, spustów i przycisków jak DualShock 4. Jedyną różnicą jest zamiana przycisku „Share” na „Create”.
Pad ma udoskonalony gładzik, zmodyfikowany system wibracji, oraz akumulator zapewniający dłuższy czas pracy. Ponadto ulepszony głośniczek i nowość w postaci mikrofonu, pozwalającego na komunikację bez użycia osobnego akcesorium. Najważniejszą nowinką są jednak adaptacyjne spusty, które mogą mieć różny opór, dla zwiększenia realizmu. Inaczej będzie „strzelać” z broni, a inaczej z łuku.
Podobnie jak konsola, pad DualSense jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Urządzenia mogą się ze sobą łączyć zarówno bezprzewodowo, jak i za pośrednictwem kabelka USB.
Nie oszukujmy się, konsola jest tak dobra, jak gry, w które można na niej grać. Już na dzień premiery dostępnych będzie kilkanaście nowych gier, a w kolejnych miesiącach dołączą do nich dziesiątki większych i mniejszych produkcji. Dodajmy, że gry na PS5 mogą (choć nie muszą) być nieco droższe niż te na PS4. Decyzja w każdym przypadku należy do wydawcy.
Wszystkie gry na PlayStation 5 wymieniamy na poniższych listach. Specjalnie oznaczaliśmy też gry na wyłączność PlayStation 5, rodziny PlayStation albo PlayStation i PC – czyli to te tytuły, które nie ukażą się w wersjach na Xbox.
Jest też całe mnóstwo gier, które trafią na PlayStation 5 w mniej lub bardziej dalekiej przyszłości. Pierwsze z nich zadebiutują jeszcze w listopadzie. Tak prezentuje się ich lista:
Już w dniu premiery będziesz mógł zagrać także w najlepsze gry z poprzedniej generacji. Tak trochę na pociechę, po nieszczególnie imponującej liście gier startowych. Jeśli opłacasz abonament PS Plus, to 19 listopada otworem przed tobą stanie PlayStation Plus Collection. Nie będzie cię to kosztować ani grosza (ponad wspomniany abonament).
A to wciąż jeszcze nie wszystko…
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że listy, które widzisz powyżej, wcale nie są kompletne.
Firma Sony potwierdziła, że bez problemu uruchomisz na PS5 gry, które są dostępne na PS4.
I to właściwie wszystkie – poza NIELICZNYMI WYJĄTKAMI, a są nimi: Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, Just Deal With It!, Shadow Complex Remastered, Robinson: The Journey, We Sing, Hitman Go: Definitive Edition, Shadwen oraz Joe’s Diner.
To oznacza, że już w dniu premiery będziesz mógł pograć na PS5 w ponad 4000 gier na PS4 i PlayStation VR – o ile tylko masz je w swojej kolekcji.
Producenci będą mogli (i część z nich już zapowiedziała, że ma takie plany), wydawać bezpłatne aktualizacje. Możliwe więc, że po jakimś czasie dotrą do ciebie ładniej wyglądające i lepiej działające wersje twoich ulubionych tytułów.
Podkreślmy, że w ramach wstecznej kompatybilności będziesz mógł grać zarówno w produkcje, które kupiłeś w wersjach cyfrowych, jak i w te tytuły, które masz na płytach. Warto przy okazji zwrócić uwagę na jeden szczegół: kontroler DualShock 4 pozwoli grać w gry z PS4 na PS5, ale w gry z PS5 już nie.
Jeśli zdecydujesz się na zakup PS5, będziesz mógł też wykupić PlayStation Plus (podobnie jak w przypadku PS4, a wcześniej też PS3). Abonament pozwoli w pełni cieszyć się pakietem oferowanym przez nową konsolę i gry na nią, ale też mnóstwem dodatkowych korzyści.
Wszystko to brzmi nieźle, prawda? Kluczowe więc wydaje się inne pytanie:
A skoro już jesteśmy przy dodatkowych wydatkach…
Jeżeli masz już dobry telewizor do gier, który bez problemu współpracował z PS4, to powinien też dobrze zadziałać z nową konsolą. Szczególnie ważne jest, żeby oferował niski input lag, cechował się rozdzielczością 4K i obsługiwał HDR. Dobrze też, gdy ma panel klasy 100 lub 120Hz.
Jeśli jednak twój telewizor ma już dobrych kilka lat, dobrym pomysłem może być jego wymiana. Najlepiej zrobisz, decydując się na zakup telewizora z HDMI 2.1. Ten nowy standard pozwoli ci wykorzystać pełen potencjał drzemiący w PS5. Mowa między innymi o funkcjach dynamicznego dostosowywania częstotliwości odświeżania czy automatycznego przechodzenia w tryb gry.
Przeczytaj więcej o telewizorach do konsoli: Jaki telewizor do konsoli do gier? Najważniejsze cechy i polecane modele
PlayStation 5 ma wiele atutów, specyfikacja i wygląd to niektóre z nich, a do tego już wkrótce tylko na nowej konsoli zagramy w najnowsze tytuły. To, czy lepiej wybrać standardowy model PS5 czy jednak wersję „Digital Edition”, jest kwestią indywidualną. Jeżeli preferujesz gry na płytach lub masz ich już dużą kolekcję, to wybór może być tylko jeden.
Inna sprawa dotyczy dostępności i jeśli zależy ci na zakupie konsoli już teraz, to możesz być zmuszony do wybrania PS4 albo PS4 Pro. I nie musi to być zła wiadomość, bo obie te konsole wciąż są zdecydowanie warte zakupu. Mogą się pochwalić pokaźną listą gier i niezłym działaniem, a wersja z dopiskiem „Pro” także bardzo dobrą grafiką.
Oczywiście jeśli piękna grafika jest dla ciebie absolutnym priorytetem, to w dylemacie „PS4 Pro czy PS5” decyzja może być tylko jedna: PlayStation 5.