Jaki telewizor do konsoli? Najważniejsze cechy telewizora do gier
Jaki telewizor do konsoli? Najważniejsze cechy telewizora do gier
Podziel się tym wpisem:
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5(3
głosy )
Podziel się tym wpisem:
| autor: Wojciech Kulik |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Co tak naprawdę znaczy mieć dobry telewizor do gier? Czy rzeczywiście gracze powinni zwracać uwagę na cechy inne, niż kibice lub miłośnicy seriali? Zdecydowanie tak.
Telewizory dla graczy muszą lepiej radzić sobie z dynamicznymi obrazami i cechować się jak najniższymi opóźnieniami. Mogą też oferować technologie, które zapewnią lepszą jakość obrazu do rozgrywki. W tym poradniku przeczytasz, co to wszystko oznacza w rzeczywistości. Dowiesz się wszystkiego, aby wybrać najlepszy telewizor do konsoli.
Co musi mieć telewizor do konsoli?
Niski input lag to podstawa
Wysoka częstotliwość odświeżania – docenisz to
Rozdzielczość 4K – tak na przyszłość
HDR – jakie ma znaczenie?
Jaką przekątną powinien mieć telewizor dla gracza?
Dedykowany tryb gry też się przyda
Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy telewizory OLED są dobre do gier?
W jaki sposób ustawić telewizor pod gry?
Co powinien mieć telewizor do PS5 i Xbox Series X?
Jaki telewizor do gier wybrać? Ranking
Niski input lag to podstawa
Jedną z kluczowych cech, odróżniających dobry telewizor dla gracza od tego, który niekoniecznie sprawdzi się w takim zastosowaniu, jest niski input lag.
Pod tym określeniem kryje się opóźnienie, z jakim sygnał dociera na ekran telewizora. Innymi słowy, ile trzeba czekać, by na wyświetlaczu pojawiło się to, co powinno.
Nietrudno się domyślić, że im niższy input lag, tym lepiej. Można przyjąć, że:
input lag poniżej 20msjest bardzo dobry
input lag pomiędzy 20 a 50ms jest przyzwoity,
a input lag powyżej 50ms jest kiepski.
Gdzie znaleźć informację o input lag telewizora?
Problemem jest to, że producenci rzadko chwalą się tym parametrem. Nawet gdy wynik jest niezły. Mimo to warto sprawdzić informacje na stronie producenta. Częściej takie informacje można znaleźć w recenzjach i testach telewizorów. Istnieje również możliwość samodzielnego przetestowania opóźnienia, ale to już wymaga odpowiednich narzędzi pomiarowych.
Wysoka częstotliwość odświeżania – docenisz to
Większość telewizorów dostępnych w sprzedaży ma panele klasy 60Hz.
Jeśli jednak grasz w dynamiczne gry, to na pewno docenisz, gdy twoje urządzenie będzie się cechować odświeżaniem 120Hz. Taki ekran wyświetla dwa razy więcej klatek w ciągu każdej sekundy, sprawiając że obraz wideo wydaje się płynniejszy i ostrzejszy.
W tańszych modelach producenci starają się „oszukać” system, stosując rozwiązania upłynniające ruch na ekranie. I trzeba przyznać, że zaawansowane technologie tego typu może nie dają takiego efektu jak prawdziwy telewizor 120Hz, ale czasami robią pod tym względem naprawdę dobrą robotę.
Rozdzielczość 4K – tak na przyszłość
Aktualne gry na konsole raczej nie wykraczają poza FullHD, ale nie warto już dziś kupować urządzenia tej klasy. Zdecydowanie lepiej wybrać telewizor 4K do gier, szczególnie, że PlayStation 5 i Xbox Series X|S pozwolą na granie w tak wysokiej rozdzielczości. Jest to zatem zdecydowanie bardziej przyszłościowe rozwiązanie.
Warto też pamiętać, że telewizor kupuje się nie tylko do jednego celu i ostatecznie będzie to TV do gier i filmów.
Różnica między rozdzielczością FullHD i czterokrotnie bardziej szczegółowym 4K jest zauważalna gołym okiem. Szczególnie w przypadku ekranów o dużej przekątnej.
Dla każdego, kto miał okazję zobaczyć te efekty na żywo, odpowiedź jest krótka: tak. Coraz więcej gier wykorzystuje HDR, a niektóre gry z takimi efektami prezentują się wyjątkowo dobrze. Aby w pełni docenić moc tych efektów potrzebny jest telewizor obsługujący szeroki zakres dynamiczny. A to właśnie kryje się pod skrótem HDR.
HDR sprawia, że barwy mogą być wyświetlane z większą intensywnością i głębią, to samo dzieje się też z kontrastem.
Ważne! Ale nie każdy telewizor z HDR zapewni równie dobry efekt. Aby docenić jego działanie, wymagana jest duża jasność. Im większa, tym lepiej widoczne będą te graficzne smaczki.
Jaką przekątną powinien mieć telewizor do konsoli?
Wszystko zależy od tego, jak duży jest twój pokój i w jakiej odległości od ekranu będziesz siedzieć podczas rozgrywki. Jedna z najprostszych metod radzi, że najlepiej jest wybrać telewizor o przekątnej dwa razy mniejszej niż odległość. Przykładowo jeśli siedzisz jeden metr od ekranu, optymalny będzie telewizor 50-calowy. Oczywiście jest to wartość uśredniona, ale ogólnie można przyjąć, że:
odległość od ekranu » optymalna przekątna
90 – 180 cm » TV 42-43 cale,
100 – 210 cm » TV 49-50 cali
110 – 230 cm » TV 55 cali
120 – 250 cm » TV 60 cali
130 – 270 cm » TV 65 cali
150 – 290 cm » TV 70 cali
160 – 310 cm » TV 75 cali
170 – 350 cm » TV 82 cale
Wybierając telewizor o odpowiedniej przekątnej masz pewność, że ostrość obrazu będzie optymalna, a komfort oglądania najlepszy.
Dedykowany tryb gry też się przyda
Najlepsze telewizory do gier pozwalają również aktywować dedykowany tryb gry. Niekiedy nawet uruchamiają go automatycznie, gdy tylko przełączymy się na obraz z konsoli.
To taki zestaw ustawień, w którym czas reakcji i input lag są możliwie najniższe, a płynność i ostrość obrazu ruchomego możliwie najwyższe. Między innymi dzięki technologiom FreeSync lub G-Sync (modele premium oferują te funkcje).
W przypadku modeli z wyższej półki można liczyć również na dodatkowe rozwiązania dla graczy. Takie jak dynamiczny korektor czerni, w którym zwiększana jest widoczność szczegółów w najciemniejszych częściach obrazu. Inną z niestandardowych funkcji jest VRR, dynamicznie zwiększająca częstotliwość odświeżania.
To wszystko razem ma znaczenie dla przyjemności płynącej z rozgrywki. To nie ściema, że zbyt wysoki input lag czy nie najlepsza szczegółowość, potrafią zirytować nawet najspokojniejszego spośród graczy.
Czy telewizory OLED są dobre do gier?
Telewizory OLED są bardzo dobre do gier. Oferują maksymalnie głęboką czerń i duży kontrast.
Dzięki temu, że diody same emitują światło i mogą też go nie emitować, gdy jest taka potrzeba.
Przeważnie cechują się też bardzo niskim input lagiem. W dodatku każdy telewizor OLED oferuje odświeżanie 120Hz, więc co do tego parametru możesz mieć pewność.
TV z panelami tego typu charakteryzują się również bardzo szerokimi kątami widzenia. W efekcie nawet jeśli siedzisz z boku telewizora, to kolory nie są przekłamane. Możesz więc grać ze znajomymi i dla każdego z nich będzie to równie przyjemne doświadczenie.
Te telewizory mają właściwie tylko jedną istotną wadę, a jest nią zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku LCD czy QLED.
Gdy telewizor nie ma dedykowanego trybu gry, można spróbować ręcznej zmiany niektórych ustawień. W menu najlepiej wybrać:
Ostrość: około 10% w całej skali, lub mniej. Obraz będzie gładszy, ziarnistość niższa, a piksele na krawędziach mniej widoczne. W ustawieniach zaawansowanych może też być „Redukcja szumu”, to warto wyłączyć.
Tryb HDMI: (do którego podłączony jest PC lub konsola) w niektórych starszych TV warto też sprawdzić czy wyjście HDMI działa w trybie Graphic (lub PC Mode).
podświetlenie: 95% w całej skali, lub odpowiednio mniej do gry w nocy.
kontrast: zależnie od typu matrycy od 85 do 95% w całej skali. Niektóre TV mają jeszcze w ustawieniach zaawansowanych „kontrast dynamiczny”, można go włączyć.
Jasność lub Gamma: wyśrodkowane ustawienie. Tak by ciemne elementy na ekranie były widoczne, ale czerń nie stała się szara.
W ustawieniach zaawansowanych warto też zwrócić uwagę na takie funkcje jak:
Poziom czerni – zalecane ustawienie Wysokie
Gama kolorów – zalecane ustawienie Szeroka
Poprawianie krawędzi – zależnie od typu matrycy (FullHD lub 4K) i rozdzielczości w jakiej uruchomiona jest gra, można włączyć lub wyłączyć. Efekt może być podobny do graficznego antyaliasingu FSAA.
Co powinien mieć telewizor do konsoli PS5 i Xbox Series X?
To jasne, że konsole nowej generacji wyniosą jakość grafiki na jeszcze wyższy poziom. Nie każdy telewizor jest na to gotowy. Oprócz rozdzielczości 4K, obsługi HDR i niskiego input lag, telewizor do PS5 czy Xbox Series X, powinien oferować odświeżanie 120Hz. Wszystkie te cechy wymagają też zastosowania portów wideo HDMI w wersji 2.1.
Standard HDMI 2.1 umożliwia wyświetlanie obrazu w jakości 4K/120fps, a do tego oferuje trzy istotne rozwiązania:
VRR – zapewniające zawsze optymalną płynność,
ALLC – automatycznie wybierające właściwie ustawienia pod gry
eARC – pozwalające wykorzystać potencjał związany z dźwiękiem przestrzennym drzemiący w soundbarze czy zestawie kina domowego.
Wiesz już na co zwracać uwagę, więc teraz przejdźmy do konkretnych modeli. Oto nasz ranking TV do graczy:
Tani telewizor do konsoli: LG 50UN74003LB
Telewizor do grania z systemem Ambilight: Philips 55PUS7504
Telewizor QLED TV do konsoli: Samsung QE55Q64TA
Dobry telewizor do PS4: Sony KD-65XH8096B
Telewizor do Xbox Series X: LG OLED55CX3
Tani telewizor do konsoli: LG 50UN74003LB
LG 50UN74003LB to telewizor do 2000zł, który pozwoli komfortowo grać na konsoli. Input lag niewiele wyższy niż 10ms. Upłynnianie TruMotion, rozdzielczość 4K i obsługa HDR to jego cechy charakterystyczne. Dzięki zgodności z HGiG (HDR Gaming Interest Group) potrafi samodzielnie zoptymalizować obraz tak, by świat gry prezentował się jak najlepiej. Trzy gniazda HDMI to tyle ile potrzebujesz by podłączyć konsolę, PC i tuner jednocześnie. Możesz też liczyć na niezły system audio zgodny z Ultra Surround o mocy 20W. W pełni funkcjonalny system Smart TV i łączność WiFi zapewni dostęp do zasobów online i VOD.
Telewizor do grania z systemem Ambilight: Philips 55PUS7504
Rozdzielczość 4K, efekty HDR10, Dolby Vision, 1700PPI, cztery porty HDMI i głośniki o mocy 25W z Dolby ATMOS. Już ta krótka wyliczanka wystarcza, by zainteresować się telewizorem Philips 55PUS7504. Lista jego zalet jest dłuższa, ale istotnym punktem na niej jest system Ambilight. Diody LED rozmieszczone z tyłu na obudowie tworzą klimatyczne oświetlenie, a obraz wizualnie wydaje się większy. To widowiskowe rozwiązanie pozwala jeszcze bardziej zatracić się w rozgrywce, sesje z ulubionymi grami będą jeszcze bardziej niezwykłe.
Następny w kolejce jest telewizor QLED, a więc z warstwą kropek kwantowych (Quantum Dot). To sprawi że świat gry może być jeszcze bogatszy w kolory. Rozdzielczość 4K zapewni wysoką szczegółowość, a Quantum HDR lepsze detale i kontrast. Technologia Dual LED dostosowuje temperaturę barwową podświetlenia do treści i zapewnia szersze kąty widzenia. Telewizor Samsung QE55Q64TA automatycznie dostosowuje parametry obrazu tak, by gry wyglądały tak dobrze, jak to tylko możliwe, miały właściwą płynność, głębię i widoczność.
Sony KD-65XH8096B to telewizor stworzony przez producenta konsol PS4 i PS5. Nie dziwi więc, że urządzenia te doskonale ze sobą współpracują. Jako gracz możesz liczyć na pełen detali i żywych kolorów obraz, który nawet w dynamicznych sekwencjach prezentuje się bez zarzutu. To ostatnie to efekt zastosowania technologii 4K X-Reality PRO i Motionflow upłynniającej ruch na ekranie. Do tego telewizor obsługuje HDR w formacie Dolby Vision i dźwięk przestrzenny w standardzie Dolby Atmos. No i ta przekątna 65 cali, kto nie ma ochoty pograć na takim ekranie 😉
Kosztuje nieco więcej, ale LG OLED55CX3 to telewizor z HDMI 2.1. To oznacza szansę na równocześnie wysoką rozdzielczość i pierwszorzędną płynność, oraz obsługę technologii VRR, ALLM i eARC. Tak jak sugeruje to nazwa, jest to telewizor OLED, a o walorach tej technologii w grach pisaliśmy już powyżej. Podobnie jak odświeżanie 100Hz i obsługa G-Sync. Ultrakrótkie opóźnienia to kolejny plus tego TV. Wydaje się stworzone z myślą o nowej generacji konsol, reprezentowanej przez Xbox Series X i PlayStation 5.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności