Jaki procesor do gier? Ranking procesorów gamingowych

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
| autor: Paweł Maziarz |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
 • W kompletowaniu komputera dla gracza kluczowym podzespołem (oprócz karty graficznej) jest dobry procesor do gier. Co to jednak w praktyce oznacza?
 • Na rynku dostępne są układy dwóch firm. Które układy lepiej sprawdzają się w grach – Intel czy AMD?
 • Który procesor do gier wybrać spośród oferty kilkudziesięciu układów z różnych generacji każdego z producentów?

Jaki powinien być dobry procesor do gier?

W ofercie zarówno Intela jak i AMD dostępnych jest bardzo dużo procesorów, a każdy z nich zaprojektowany został z myślą o konkretnych zastosowaniach. Oprócz tego regularnie pojawiają się nowe generacje układów, najczęściej oferujące zwiększona wydajność, lepszą energooszczędność lub dodatkowe funkcje istotne z punktu widzenia użytkownika. Dlatego wybór procesora do komputera dla gracza nie jest prosty.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru procesora gamingowego jest budżet jakim dysponujemy oraz oczekiwania w stosunku do wydajności komputera.

W tańszych zestawach PC przeznaczonych do obsługi mało wymagających gier i aplikacji, z powodzeniem wystarczą podstawowe modele i układy ze średniej półki cenowej.

Jeśli natomiast interesuje nas komputer do gier o najwyższej wydajności, który poradzi sobie z płynną obsługą gier w wysokiej jakości grafiki, to konieczne będzie wybranie droższych procesorów z wyższej półki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do gier?

Jak wiesz procesor komputerowy jest bardzo złożonym urządzeniem elektronicznym, ale tylko na kilka cech wystarczy zwrócić uwagę przy jego wyborze i zakupie. W zasadzie niemal wszystkie te cechy są powiązane z jego wydajnością.

 • ilość rdzeni
 • częstotliwość
 • odblokowany mnożnik w CPU
 • gniazdo (tzw. podstawka)
 • rodzaj obsługiwanej pamięć RAM

Ile rdzeni i wątków do procesora gamingowego?

Nowoczesne gry potrafią wykorzystać potencjał kilku rdzeni w CPU:

 • procesory 4 rdzeniowe – minimalna ilość rdzeni, jakie powinien mieć dobry procesor do gier
 • procesory 6 rdzeniowe – budując mocniejszy komputer, którego wydajność powinna wystarczyć na kilka lat, warto zainwestować w dwa dodatkowe rdzenie
 • procesory 8 i 10-rdzeniowe – optymalne układy do tworzenia najbardziej wydajnych zestawów PC gamingowych oraz przeznaczonych do streamowania i tworzenia filmów

Jaka częstotliwość CPU do gier?

Istotną cechą specyfikacji procesorów jest częstotliwość taktowania, gdyż decyduje o wydajności układu. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej, gdyż więcej danych może zostać przetworzonych w danym momencie.

Wydajność procesora może się tymczasowo zwiększać, jeśli dysponuje on trybem Turbo. Uruchamiany jest w chwili, gdy układ obciążony jest najmocniej i czasowo zwiększa taktowanie.

Odblokowany mnożnik w CPU

Niektóre procesory dla graczy umożliwiają użytkownikom samodzielną zmianę taktowania. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi można uzyskać wzrost wydajności procesora.

Nie zaleca się tego jednak robić mniej zaawansowanym użytkownikom, gdyż może też doprowadzić do problemów ze stabilną pracą komputera, a nawet uszkodzenia jego podzespołów.

Jeśli jednak mamy odpowiednie doświadczenie, to zysk wydajności może okazać się znaczący.


Procesory z odblokowanym mnożnikiem


Obsługiwana pamięć RAM

Współpraca procesora i pamięci RAM ma istotny wpływ na wydajność w grach. Warto wybrać taki model, który będzie pozwalał na obsługę szybkich modułów.

W przypadku najnowszych modeli Intel jest to DDR4 2933 MHz. W przypadku nowych modeli AMD już DDR4 3200 MHz.

Obsługa jeszcze szybszych modułów często jest już uzależniona od zastosowanej płyty głównej. Wszystko, co musisz wiedzieć o pamięci RAM do gier, przeczytasz w poradniku: Ile RAMu do gier? Jak wybrać pamięć RAM do komputera gamingowego?

Jaka podstawka CPU?

Ważnym elementem specyfikacji jest gniazdo, tak zwana podstawka. Decyduje o kompatybilności procesora z daną płytą główną i ewentualnych możliwościach modernizacji komputera.

Nowe procesory Intel wykorzystują podstawkę LGA 1200 lub LGA 1151 – segment niższy i średnio wydajny. Podstawka LGA 2066 to z kolei segment bardzo wydajny.

W przypadku modeli AMD jest to podstawka AM4 – segment niższy i średnio wydajny. Podstawka sTRX4 lub TR4 to segment bardzo wydajny.

Jaki procesor do gier

Procesory Intel do gier

Intel klasyfikuje swoje procesory na kilka segmentów. Gracze powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na modele z serii Core.

Przeczytaj również Ranking procesorów Intel do gier

Intel Core i3

Właściwie najtańszy, sensowny procesor Intel do gier. Na szczególną uwagę zasługują modele z nowej generacji Core i3-8000 i 9000, które dysponują 4 rdzeniami.  Nowocześniejsze Core i3-10000 mają 4 rdzenie, ale są dwu-wątkowe, więc łącznie obsługują aż 8 wątków. To tyle samo co procesory Core i7 z siódmej generacji. Te chipy oferują całkiem dobre osiągi.

Starsze układy Core i3-6000 i Core i3-7000, oferowały tylko dwa rdzenie i cztery wątki. To może stanowić ograniczenie dla nowocześniejszych gier.

Intel Core i5

Seria i5 to propozycja dla wymagających klientów, którzy składają bardzo wydajny komputer do gier. Warto zauważyć, że starsze modele Core i5-6000 i Core i5-7000 oferują tylko cztery rdzenie.

W nowych Core i5-8000 i 9000 jest już sześć rdzeni, a w najnowszych Core i5-10000 każdy rdzeń ma dwa wątki, czyli łącznie 12 wątków. To znacząco poprawiło wydajność wielowątkową procesorów. Procesor Core i5 często okazuje się najbardziej opłacalnych wyborem dla gracza.

Intel Core i7

Procesory z serii i7 skierowane są dla bardzo wymagających graczy, którzy oczekują najwyższej wydajności. Starsze modele Core i7-6000 i Core i7-7000 mają cztery rdzenie i osiem wątków. Ale w nowszych generacjach rdzeni jest już więcej:

 • Core i7-8000, czyli ósmej generacji, ma 6 rdzeni i 12 wątków
 • Core i7-9000 dziewiątej generacji ma 8 rdzeni (rdzenie są jednowątkowe)
 • Core i7-10000 – dziesiąta generacja – 8 rdzeni i 16 wątków (rdzenie są dwu-wątkowe)

W przypadku topowej platformy dostępne są też modele Core i7-7000X i 9000X wyposażone w 6 rdzeni i 12 wątków, lub 8 rdzeni i 16 wątków. Jest to najwydajniejszy procesor Intel Core i7 do gier.

Intel Core i9

To absolutnie topowy segment wydajnościowy. Modele pod konsumencką platformę LGA 1151 lub LGA 1200:

 • 8 rdzeni z 16 wątkami w procesorze Core i9-9000
 • 10 rdzeni i 20 wątków w procesorze Core i9-10000.

Oprócz tego w ofercie producenta znajdziemy układy Core i9 X dla topowej platformy LGA 2066. Dysponują jeszcze większą liczbą rdzeni, ale pracują z niższym taktowaniem. Takie jednostki sprawdzą się głównie podczas budowy komputerów do półprofesjonalnych zastosowań oraz stacji roboczych.

Z punktu widzenia graczy nie są one jednak optymalnym zakupem.

Jaki procesor do gier

Procesory AMD do gier

Od niedawna oferta AMD jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia graczy. Producent zaprezentował całkowicie nowe jednostki z serii Ryzen. Z generacji na generację okazują się coraz ciekawszą propozycją dla graczy. Poniżej porównanie serii procesorów AMD.

Przeczytaj również Ranking procesorów AMD do gier

AMD Ryzen 3

Seria stanowi konkurencje dla procesorów Core i3. Modele Ryzen 3 1000 i 2000 oferują cztery rdzenie, a modele Ryzen 3 3000 cztery rdzenie z ośmioma wątkami. W przypadku wybranych modeli z oznaczeniem G, udostępniono też układ graficzny. Zostały przy tym atrakcyjnie wycenione. To może być dobra propozycja dla tanich komputerów do grania.

AMD Ryzen 5

Bardzo opłacalne procesory, które świetnie sprawdzą się w wydajnych i niedrogich komputerach do grania. W zależności od modelu, do dyspozycji mają 4 rdzenie i 8 wątków lub 6 rdzeni i 12 wątków.

Podobnie jak w przypadku modeli Ryzen 3, niektóre modele mogą mieć zintegrowaną grafikę, o jeszcze lepszej wydajności.

AMD Ryzen 7

Bardzo wydajne procesory do gier. Dostępne modele oferują 8 rdzeni i 16 wątków. Powinny zainteresować również osoby zajmujące się streamowaniem lub półprofesjonalnymi zastosowaniami, typu obróbka filmów lub grafiki 3D.

AMD Ryzen 9

Najwydajniejsze procesory AMD z segmentu konsumenckiego. Do dyspozycji oddano 12 rdzeni i 24 wątki lub nawet 16 rdzeni i 32 wątki. To jednostki polecane osobom, które mają w planach streamowanie rozgrywki i zajmują się także profesjonalnym montowaniem dużej ilości filmów.0

Ryzen Threadripper

To topowe procesory AMD, które oferują nawet 64 rdzenie/128 wątków. Podobnie jak konkurencyjne Core i9 X, jednostki te zostały jednak opracowane głównie z myślą o komputerach do półprofesjonalnych zastosowań i stacji roboczych. Ceny dostępnych modeli sięgają kilkunastu tysięcy złotych, więc nie należą one do szczególnie optymalnych propozycji z myślą o grach.

Ranking procesorów – TOP 10 polecanych CPU do gierCzytaj Więcej