Jaka karta graficzna do komputera do gier?

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
| autor: Paweł Maziarz |Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
 • Karta graficzna to najważniejszy komponent komputera do gier, decydujący o tym, czy poradzi sobie z wyświetlaniem szczegółowej grafiki i utrzymaniem płynnej animacji w grach
 • Wybór odpowiedniej karty graficznej do gier może stanowić wyzwanie. Na rynku dostępnych jest bowiem kilkadziesiąt modeli kilku generacji, różniących się możliwościami, wydajnością i oczywiście ceną
 • W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania związane z wyborem najlepszej karty graficznej do komputera do gier

Nowoczesne komputery to urządzenia, które oprócz tego, że służą jako podstawowe narzędzia pracy, świetnie nadają się także do rozrywki i spędzaniu czasu wolnego. Aby jednak granie było komfortowe, konieczne jest wyposażenie komputera gamingowego w mocne podzespoły – przede wszystkim procesor, dużo pamięci RAM oraz wydajną kartę graficzną.

W tym poradniku odpowiadamy na pytanie co powinny mieć karty graficzne do gier oraz jaka karta graficzna do komputera gamingowego będzie najlepszym wyborem.

Karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?

Najprostsze gry komputerowe i starsze tytuły mają niewielkie wymagania, a z ich uruchomieniem może poradzić sobie nawet karta graficzna zintegrowana z procesorem. Nie są one jednak w stanie obsłużyć bardziej skomplikowanych gier o wysokich wymaganiach, dlatego konieczny jest zakup oddzielnego układu graficznego.

Jedynym rozsądnym wyborem do komputera do gier jest dedykowana karta graficzna. Wybierać można spośród kart graficznych Nvidia oraz kart graficznych AMD.

Procesory Nvidia i AMD są montowane w kartach graficznych produkowanych przez takie firmy jak MSI, Zotac, Gigabyte, EVGA, Sapphire, Palit czy Asus.

Ważne! Karta graficzna do komputera gamingowego danego producenta może różnić się wydajnością, mimo wykorzystania tego samego układu graficznego.

Co powinna mieć karta graficzna do gier?

Najprostszym kryterium wybory karty graficznej dla graczy jest oczywiście cena. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że im droższa karta, tym będzie bardziej wydajna.

Diabeł jak zawsze tkwi jednak w szczegółach, dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną, która wskaże nam faktyczne możliwości danego układu i umożliwi świadomy zakup najlepszej karty.

 • typ procesora graficznego – decyduje o wydajności danej karty. Obecnie dobra karta graficzna dla gracza będzie wyposażona w chipset Nvidia Geforce GTX, Nvidia Geforce RTX lub AMD Radeon RX
 • taktowanie rdzenia – podawane są dwa parametry – bazowe i maksymalne (Boost). Im wyższe tym lepiej
 • ilość pamięci RAM – o zapotrzebowaniu na ilość pamięci decyduje konkretna gra. Można przyjąć zasadę, że do rozdzielczości Full HD minimum to 4 GB, do QHD 6 GB, a do rozdzielczości 4K Ultra HD najlepiej wybierać karty z 8 GB pamięci (najwydajniejsze karty mają nawet 11 GB)
 • rodzaj pamięci RAM – najlepszym wyborem będą karty graficzne z pamięcią GDDR5 i GDDR6
 • możliwość podkręcania (OC) – karty oznaczone OC pozwalają na zwiększanie taktowania chipsetu oraz pamięci RAM, co umożliwia zwiększenie wydajności karty. Jest to opcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, gdyż może wpływać na stabilność pracy komputera
 • złącza – najczęściej stosowane obecnie złącza to HDMI oraz DisplayPort, chociaż można także znaleźć karty ze złączem DVI. Im więcej złączy, tym więcej monitorów możemy podłączyć jednocześnie
 • złącza zasilania – za ich pomocą podłączamy kartę do zasilacza, dlatego trzeba się upewnić, że zasilacz ma ich odpowiednią ilość i typ. Stosowane obecnie wtyczki to: 6-pin, 8-pin lub 2x 8-pin. Nowe karty graficzne Nvidia RTX 3000 wprowadzą nowy standard zasilania 12-pin.
 • wymiary karty – trzeba na nie zwrócić uwagę, gdy szukamy karty do komputera w mniejszej obudowie, w przeciwnym razie może ona po prostu fizycznie się nie zmieścić do środka
 • podświetlenie – karty do gier często wyposażone są w podświetlenie RGB, które nie ma wpływu na wydajność karty, ale za to efektownie się prezentuje w obudowie komputera.

Chłodzenie karty graficznej

Kolejną dość znaczącą cechą – dla niektórych graczy – może być typ chłodzenia i jego głośność. Karty mogą oferować rozwiązania standardowe lub autorskie z efektywniejszym odprowadzaniem ciepła. Najbardziej wydajne karty są wyposażone w dwa lub nawet trzy wentylatory.

Interesującym rozwiązaniem jest tzw. półpasywne chłodzenie. Karta graficzna wyposażona jest w radiator oraz wentylatory. Przy małym obciążeniu podzespołów te ostatnie nie muszą się uruchamiać, gdyż ciepło jest odprowadzane za pomocą radiatora. To przekłada się na znacznie cichszą pracę. Wentylatory są włączane dopiero po osiągnięciu określonej temperatury.

Technologia łączenia kart – SLI i Crossfire

Najbardziej wymagający gracze mogą zainteresować się technologią SLI (Nvidia) i Crossfire (AMD), pozwalające łączyć kilka kart, dzięki czemu do dyspozycji otrzymamy jeszcze więcej mocy.

Warto jednak zauważyć, że funkcje nie zawsze działają w idealny sposób. W niektórych tytułach dołożenie kolejnej karty przełoży się na dwukrotnie lepszą wydajność, ale w innych wzrost wydajności będzie niewielki lub nie odczujemy w ogóle. Producenci powoli odchodzą od takiego rozwiązania.

karta graficzna do komputera do gier

Jak karta graficzna do komputera do gier?

Przedstawimy kilka propozycji kart graficznych. Zarówno tych z najwyższej półki, jak i tych dla graczy o skromniejszych portfelach. Obydwie zapewnią solidną dawkę wirtualnej rozrywki, zależnie od wymagań gry. Każda karta graficzna zaspokoi potrzeby gracza, wystarczy zdefiniować swoje potrzeby.

Najwydajniejsze karty graficzne

Zaczynamy od przedstawienia superwydajnych kart graficznych. Pozwolą na zabawę w dowolnej współczesnej grze. Na najwyższych ustawieniach wizualnych, z 60fps lub więcej, bez spadków wydajności nawet w rozdzielczości 4K. Na kilku połączonych monitorach lub grając z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości. Jeśli potrzebna jest karta graficzna do 4K lub karta graficzna do UltraHD, wybierz jeden z superwydajnych układów.

Obecnie to NVIDIA króluje na rynku topowych kart graficznych. Wartymi uwagi są tutaj modele GeForce RTX 2080Ti, GeForce RTX 2080 SUPER i GeForce RTX 2070 SUPER z obsługą technologii ray-tracing.

Na horyzoncie widać już serię Ampere, czyli najprawdopodobniej modele GeForce RTX 3000. Te podnoszą możliwości GPU jeszcze wyżej. Wiemy jednak, że AMD nie zamierza pozostawać w tyle i przygotowuje odpowiedź w postaci topowego modelu z generacji Navi (tzw. Big Navi)

Proponowane karty graficzne z powyższymi układami:

 • Nvidia GeForce RTX 2080 Ti
 • Nvidia GeForce RTX 2080 SUPER
 • Nvidia GeForce RTX 2080
 • Nvidia GeForce RTX 2070 SUPER


Bardzo wydajne karty graficzne

Karta graficzna do komputera gamingowego nie musi jednak znajdować się w ścisłej czołówce. W segmencie bardzo wydajnych kart graficznych znajdują się układy, które również nie będą mieć problemu ze współczesnymi grami w FullHD i przy wysokich ustawieniach graficznych. A przy tym nie uszczuplą budżetu tak mocno.

Karty te zapewnią wystarczająco dużo mocy, by zachować płynność gry nawet wtedy, gdy na ekranie mnóstwo się dzieje. Niezależnie od tego jakiego gatunku. Z pierwszoosobową strzelanką pełną wybuchów i zniszczenia. Ze strategią czasu rzeczywistego, w której toczymy wojny z udziałem tysięcy jednostek jednocześnie. Karty z tego pułapu poradzą sobie bez trudu.

NVIDIA oferuje tutaj modele Gefore RTX 2070, GeForce RTX 2060 SUPER i GeForce RTX 2060 – też z obsługą ray-tracing. Natomiast AMD proponuje karty Radeon RX 5700 XT i Radeon RX 5700. Jeśli karta graficzna do gry w rozdzielczości FullHD lub 1440p jest tym, czego szukasz, możesz wybierać z jednej z poniższych serii.

Proponowane karty z powyższymi układami:

 • Nvidia GeForce RTX 2070
 • Nvidia GeForce RTX 2060 SUPER
 • Nvidia GeForce RTX 2060
 • AMD Radeon RX 5700 XT
 • AMD Radeon RX 5700


Wydajne karty graficzne

Wydajna karta graficzna dla gracza zapewnia dobrą moc za rozsądne pieniądze. Karty z tego segmentu nie będą mieć problemu z uruchomieniem większości współczesnych gier w FullHD przy zrównoważonych ustawieniach grafiki. Choć w tych bardziej wymagających konieczne może być obniżenie ustawień graficznych  (jakość tekstur, zasięg rysowania, antyaliasing, teselacja czy okluzja). Nie należy też nastawiać się na efekty ray-tracingu. Mimo wszystko poziom grafiki wciąż powinien pozostawać na satysfakcjonującym poziomie. Sama gra nie powinna mieć problemów z utrzymaniem płynności powyżej 25fps.

NVIDIA proponuje układy GeForce GTX 1660Ti, GeForce GTX 1660 SUPER i GeForce GTX 1660. Po stronie AMD znajdziemy natomiast model Radeon RX 5600XT.

Proponowane karty graficzne z powyższymi układami:

 • Nvidia GeForce GTX 1660 Ti
 • Nvidia GeForce GTX 1660 SUPER
 • Nvidia GeForce GTX 1660
 • AMD Radeon RX 5600 XT


Podstawowe karty graficzne

Podstawowa karta graficzna do gier cechuje się niską ceną, ale wciąż pozwala na dobrą zabawę w wielu tytułach. Wyposażone są w układy pozwalające na osiągnięcie akceptowalnej jakości za niewielkie pieniądze. W bardziej wymagających i współczesnych grach mogą wymagać obniżenia efektów do średnich oraz rozdzielczości do HD. W  pozostałych grach o mniejszych wymaganiach będzie można grać w FullHD.

Nie należy też oczekiwać płynnej rozgrywki VR. Na podstawową kartę powinni decydować się mniej wymagający gracze. Na przykład stawiający na fabułę gry, a niekoniecznie jakość grafiki. Fani starszych produkcji, lub gracze z minimalnym budżetem.

Podstawowe układy NVIDIA to np.: GeForce GTX 1650 SUPER i GeForce GTX 1650. AMD oferuje tu natomiast układ Radeon RX 5500XT oraz starsze, ale nadal bardzo dobre modele Radeon RX 580 i Radeon RX 570.

Proponowane karty graficzne z powyższymi układami:

 • GeForce GTX 1650 SUPER
 • GeForce GTX 1650
 • AMD Radeon RX 5500 XT
 • AMD Radeon RX 580
 • AMD Radeon RX 570


Karta graficzna do laptopa do gier

Karta graficzna odgrywa ważną rolę także w laptopach do gier. Jeszcze do niedawna producenci stosowali tutaj dużo słabsze konstrukcje. Obecnie ich możliwości są porównywalne z kartami dla komputerów stacjonarnych. Gamingowy laptop może więc zastąpić wydajny komputer do gier.

Różnica między kartami dla komputerów a kartami dla laptopów, sprowadza się do rozwiązań obniżających wydzielanie ciepła i zużycie energii. Konstrukcja laptopa wymusza obniżenie poboru mocy, a to przekłada się na obniżenie wydajności układów. Wersje dla laptopów są zamontowane na stałe i nie można ich wymienić.


Laptopy gamingowe


Czytaj Więcej