Stwierdzenie laptop do gier, budzi na ogół wiele dyskusji w komentarzach i na forach. Oczekiwania są różne, jednak dzisiejsze laptopy gamingowe wcale nie muszą odstawać od komputerów stacjonarnych. Niekiedy mogą zapewnić bardziej komfortowe warunki do rozgrywki.
Pozwalają wszędzie zabrać ze sobą komputer i swoje ulubione gry. Oczywiście wiele zależy od tego w jakie tytuły gramy i jakiej wydajności oczekujemy. Podsumowujemy, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając laptopa do gier.
Procesor jest sercem każdego laptopa, a w przypadku tego gamingowego wybór odpowiedniego modelu jest szczególnie istotny. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo go zidentyfikować.
Jak rozpoznać wydajny procesor? Możesz to zrobić już po samej nazwie.
Zarówno w przypadku Intela, jak i AMD, modele są oznaczone w formacie np. 9300H lub 10300H. Pierwsza cyfra informuje o generacji (w tym przypadku 9 i 10) a im wyższa, tym nowszy jest CPU. Litera na końcu oznaczenia informuje o typie układu – zawsze wybieraj „H” lub „HF”, omijaj niskonapięciowe „U”.
Ogólną wydajność i możliwości procesorów rozpoznasz również po serii – im wyższa, tym więcej rdzeni ma CPU:
Wybór laptopa do gier możesz też zacząć od karty graficznej. Producenci laptopów z reguły starają się dopasować moc procesora do mocy karty graficznej. Kupując laptop z wydajną kartą graficzną, najczęściej będziesz miał w nim również odpowiednio wydajny CPU.
Odpowiedź jest krótka: nie mniej niż 8 GB. Tyle pamięci wystarczy, by Windows 10 działał jak należy, a starsze gry oferowały płynną rozgrywkę.
Znacznie lepiej postawić jednak na 12 lub 16 GB RAM. Jeśli nie ogranicza cię budżet, to w niektórych laptopach możesz zamontować nawet o 32 GB.
Ważna jest również szybkość (częstotliwość) pamięci. Aktualnie za absolutne minimum trzeba uznać kości DDR4-2400. W gamingowym laptopie lepiej zrobisz, stawiając na wersje 2666 lub 2800. Jeśli myślisz o zakupie laptopa na kilka lat i możesz zainwestować w jeszcze szybsze, to można wybrać nawet 3000 MHz.
To od niej w głównej mierze zależy, jak wysoką rozdzielczość i jak dobrą oprawę wizualną będzie można ustawić w grze. Zresztą tak samo jak w komputerze PC.
Nawet tani laptop do gier musi być wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Topowe układy są bardzo drogie, ale otwierają przed nami większe możliwości. Wyższą płynność (fps), bardziej szczegółowe tekstury, albo nawet obsługę takich technologii jak ray-tracing.
Wybór konkretnej karty zależy od tego, czego oczekujesz. Ostatecznie wszystko zależy od wymagań gry, bo do CyberPunk 2077 na pewno potrzeba mocniejszej karty niż do Wiedźmina 3. Jednak opierając się na wymagań większości obecnych gier, można przyjąć że:
Tylko bardzo drogie laptopy mają ekrany 4K, ale granie w rozdzielczości 4K jest możliwe na zewnętrznym telewizorze lub monitorze.
Dyski SSD mają kilka ogromnych atutów względem HDD. Chodzi przede wszystkim o dużo wyższą wydajność i szybszy dostęp do danych. Dzięki temu gry ładują się szybciej i szybciej też wczytywane są jej kolejne elementy. Oprócz tego są bezgłośne i nie wymagają dużo energii do działania. Laptopy z takimi nośnikami działają ciszej i nieco dłużej przy zasilaniu z akumulatora.
Jednak bardzo pojemne SSD wciąż są wyraźnie droższe od swoich talerzowych braci. W tej sytuacji najlepszą opcją wydaje się laptop z SSD np.: 256 GB i drugim pojemnym dyskiem HDD. Dzięki temu masz dużo przestrzeni na pliki i kopie, a na system i najważniejsze gry masz szybki SSD.
W dużym „pececie” możesz w każdej chwili wymienić monitor na nowy. Laptop gamingowy i jego ekran masz już „na zawsze”. Oczywiście do laptopa również możesz podłączyć zewnętrzny monitor lub telewizor. Warto jednak dobrze zaplanować specyfikację ekranu laptopa i poznać wszystkie możliwości wyboru.
Laptop dla gracza powinien mieć odpowiednio wygodną i solidną klawiaturę. Szczególnie gdy nie planujemy podłączać do niego zewnętrznej, gamingowej klawiatury.
Gamingowy laptop powinien mieć kilka standardowych portów USB. Co najmniej dwa, lub więcej zależnie od tego, ile akcesoriów planujesz podpinać jednocześnie (np. myszkę, klawiaturę, słuchawki (USB) i inne peryferia). Czasami ważniejsze od ilości portów może być ich umiejscowienie. Jeśli np.: wszystkie będą po prawej stronie, to wystające przewody mogą przeszkadzać w swobodnym operowaniu myszką.
Jeśli planujesz grać z laptopem na telewizorze lub monitorze Full HD, może mieć tylko standardowe złącze wideo HDMI. Gdy chciałbyś podłączać go do telewizora lub monitora 4K – np.: aby oglądać filmy 4K, to potrzebne będzie nowocześniejsze złącze HDMI 2.0, albo DisplayPort.
Jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową – do połączenia z internetem – to standardem jest obecnie WiFi 5 (klasy ac). Zintegrowany w laptopie WiFi tej klasy zapewni wystarczająco wysoką przepustowość do komfortowego giercowania on-line.
Nowocześniejsze laptopy można już nabyć z WiFi 6 (klasy ax), oferującym czterokrotnie szybszy transfer. Pamiętaj jednak, że do uzyskania takich szybkości potrzebny będzie też router WiFi 6.
Konstrukcja wykonana z metalu lub z wysokiej jakości tworzywa, to kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. W końcu wirtualna rozrywka bywa szalenie emocjonująca. Najczęściej wykorzystywane i polecane materiały to aluminium lub kompozyt magnezytowy.
Jakość i solidność konstrukcji można też zweryfikować sprawdzając, czy obudowa nie ugina się pod naciskiem. Tutaj warto przetestować pokrywę ekranu oraz klawiaturę. Pierwszy element chroni wyświetlacz, a sztywność drugiego jest oznaką, że wytrzyma on trudy długich i intensywnych rozgrywek.
Dość czułym miejscem każdego laptopa gamingowego będzie powierzchnia obudowy poniżej klawiatury. Na niej trzymasz dłonie podczas rozgrywki, dlatego najszybciej będzie się zużywać (ścierać) w tym miejscu.
Pewnie zauważyłeś, że gamerskie lapki mają specyficzną konstrukcję, bardzo duże otwory wentylacyjne, a przez to nie są tak smukłe. Wszystko po to, aby można było umieścić w ich wnętrzu odpowiednio wydajne chłodzenie.
W laptopie, na którym zamierzamy intensywnie grać co najmniej godzinę, nie można lekceważyć efektywnego chłodzenia. Przegrzewające się podzespoły nie tylko są bardziej narażone na awarie, ale też mogą zwalniać po przegrzaniu się.
W efekcie laptop za np.: 5000 zł będzie działał z szybkością laptopa za 4000 zł.
Solidne radiatory i sprawne wentylatory, odpowiedzialne za wyrzucanie ciepłego powietrza z wnętrza laptopa, odgrywają bardzo ważną rolę. Najlepszym rozwiązaniem, w maszynach z bardzo wydajnymi procesorami i układami graficznymi, są dwa osobne układy chłodzenia dla każdego z tych podzespołów.
Informacji o rodzaju zastosowanego chłodzenia możesz szukać w specyfikacji na stronie producenta, w sklepie lub portalach technologicznych.
Na co dzień laptop jest w pełni samowystarczalny. Ma swoją klawiaturę, touchpad, głośniki, wbudowany mikrofon. Ale w grach to już co innego. Chyba nie zamierzasz sterować w grze przy pomocy płytki sensorycznej.
Do wygodnego grania będziesz potrzebować dobrej myszki lub gamepada. Czasami przydadzą się też słuchawki i być może z mikrofonem.
Jeśli zdecydujesz się na mały, mobilny laptop do gier, albo klawiatura wbudowana w laptopa nie ma wszystkich fajnych funkcji gamingowych, to pewnie do grania lepiej będzie kupić zewnętrzną klawiaturę. Taką, która ma wszystko czego Ci potrzeba, albo której nie szkoda będzie szybko zużyć intensywnym graniem.
Na koniec prezentujemy najlepsze laptopy do gier dostępne w naszym sklepie. Podzieliliśmy je na grupy, biorąc pod uwagę najważniejsze podzespoły wymienione wcześniej w poradniku. To zdecydowanie powinno ułatwić wybór najbardziej odpowiedniego modelu.