Gamingowa cicha woda, czyli monitor Samsung C27JG50QQUX

Autor
Ekipa Komputronik
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)
| autor: Ekipa Komputronik |Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Gamingowa cicha woda, czyli monitor Samsung C27JG50QQUX
 • Tym razem chciałbym Wam, moi kochani czytelnicy, przedstawić monitor Samsung C27JG50QQUX. Skąd taki dziwny tytuł? Mówiąc krótko, dlatego że produkty z kategorii monitorów jeszcze rzadko mają okazje być nazywanymi gamingowymi. A jak wiadomo jest to dumne i kluczowe określenie w naszej branży, dlatego pora to zmienić, szczególnie, że jego parametry sprzętu mogą mówić same za siebie.

Bez monitora…. jak bez ręki

Żeby nie być gołosłownym, przyjrzyjmy się samej specyfikacji tej według mnie, najważniejszej pozycji, jeśli chodzi o urządzenia peryferyjne do komputera. Zapytacie pewnie, dlaczego uważam monitor za najważniejszą część wchodzącą w skład zestawu komputerowego? Przełóżmy moją myśl na 2 inne najbardziej oczywiste urządzenia, mysz i klawiaturę.

Wyobraźcie sobie, że nie macie myszki – ok można przecież nawigację na komputerze poprowadzić poprzez skróty klawiszowe czy też zapomniane już strzałki.

W odwrotnej sytuacji, nie ma na przykład klawiatury – również “ok”, można przecież wszystko zdziałać myszką i przykładowo nawigując się nią po komputerze lub też wyświetlając klawiaturę ekranową… No właśnie, EKRANOWĄ, tutaj dochodzimy do meritum sprawy, przecież bez ekranu nie będziecie w stanie wykonać jakiejkolwiek czynności na komputerze bez zapamiętania wcześniej ich sekwencji, a żeby je zapamiętać – musicie mieć monitor. Dlatego uważam, że to najważniejsze urządzenie z peryferii komputerowych.

Dane techniczne:

 • przekątna – 27 cali
 • rozdzielczość nominalna – 2560 x 1440 pikseli
 • rodzaj matrycy – VA
 • zakrzywiony ekran – tak (1800R)
 • obszar aktywny – 567 x 336 mm
 • format obrazu – 16:9
 • częstotliwość odświeżania – 144 Hz

Złącza:

 • 1 x DisplayPort
 • 1 x słuchawkowe
 • 2 x HDMI

Monitor Samsung C27JG50QQUX: zakrzywiona 27-calówka o optymalnej rozdzielczości

Wracając do specyfikacji o której zacząłem pisać… Zacznijmy od podstaw, czyli przekątnej matrycy – 27 cali przy zakrzywieniu, które jest najbardziej optymalne dla ludzkiego oka, czyli 1800R. Dzięki czemu, można całkowicie zatopić się w prowadzonej rozgrywce, oglądanym filmie czy też… pracy :). Rozumiem, że może to być niewystarczające, by zasłużyć sobie na miano sprzętu dla graczy.

Więc dorzućmy do naszego worka ze specyfikacją rozdzielczość. Nie jest to, co prawda 4K, ale niewielka ilość posiadanych przez nas komputerów jest w stanie prowadzić płynnie rozgrywkę w tak wysokiej rozdzielczości. Dlatego mamy tutaj kompromis pomiędzy 4K a Full HD. Chodzi oczywiście o rozdzielczość WQHD czy też jak potocznie określana mianem 2K, dokładnie co do piksela mówiąc chodzi o 2560×1440.

Gwarantuję, że przy tak wysokiej rozdzielczości, będziecie mogli cieszyć się niemalże idealnym odwzorowaniem kształtów, nie zauważycie żadnego odstającego piksela podczas korzystania z tego sprzętu.

Wiem, wiem, te dwa czynniki również mogą nie być wystarczające, żeby zasłużyć sobie na miejsce wśród monitorów typowo gamingowych. Dlatego można do tego jeszcze dorzucić matrycę VA, którą Samsung postanowił tutaj zastosować.

Klucz do zadowolenia gracza – 144 Hz!

Jednak wisienką na torcie w tym wypadku może okazać się częstotliwość odświeżania matrycy równa 144Hz. Dzięki temu rozgrywka stanie się płynna jak jeszcze nigdy dotąd.

Monitor bezramkowy z gustownie ukrytymi kablami

Jest jeszcze kilka aspektów, które spodobają się tym, którzy cenią sobie dobry wygląd posiadanego sprzętu. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o zastosowanie, jak to ładnie się określa, budowy bez ramkowej, na którą zdecydował się tutaj producent. Taką zaletę w budowie monitora, firmy stosują przede wszystkim w modelach typowo gamingowych.

To samo można też powiedzieć o miłym detalu, jakim jest zaślepka z tyłu monitora, która pozwoli nam zachować „clean look”, jeśli chodzi o cable management i ukryć w gustowny sposób wszystkie przewody które wychodzą z tyłu monitora – co większości z nas, graczy, nie jeden raz spędza sen z powiek… ?

Autorem tekstu jest Paweł „PaczyX” Węgrzyn


Monitor Samsung znajdziesz w filmie:


Monitory 144Hz w Komputronik.pl


Czytaj Więcej