Jak grać w CS:GO? Doradzamy, co musisz wiedzieć:
Pierwsze o czym chciałbym wspomnieć to historia gry, bo aż ciężko uwierzyć, że zaczęła się ona już ponad 20 lat, a dokładniej 19 czerwca 1999. Jej najnowszą odsłona jest oczywiście “Global Offensive”, która też do najmłodszych nie należy, bo datowana jest na 21 sierpnia 2012, czyli ponad siedem lat.
Wydaje się jakby jeszcze tak niedawno była wydana… Jednak nie na wspomnieniach dziś się skupimy, ale na podwyższeniu naszego poziomu umiejętności jak i prawdopodobnie rangi w grze ?
W dzisiejszym artykule weźmiemy na “warsztat” tryb turniejowy, gdzie rozgrywka odbywa się w grupie dziesięciu graczy, dzielącej się na Terrorystów i Anty-Terrorystów. Gra dzieli się na dwa typy.
To było kilka słów wstępu, a teraz czas na konkrety. Według mnie, najważniejszą rzeczą w całej grze jest Radar. Dzięki niemu mamy podgląd na większą część mapy, jak i sytuację co się na niej dzieje. Zaznaczeni są na niej nasi sojusznicy oraz wrogowie, ci drudzy pod postaciami znaków zapytania (gdy byli widziani w tamtym miejscu w niedługim obrębie czasu).
Używając radaru dowiemy się, gdzie aktualnie przebywają nasi koledzy z drużyny, jak i gdzie mogą lub znajdują się przeciwnicy.
Nawet gdy nasza drużyna nie jest zbyt komunikatywna, możemy sami częściowo dowiedzieć się jaka jest sytuacja na całej mapie.
Zaoszczędzi to zbędnego stresu o brak informacji. Jest to niesamowicie przydatne ułatwienie, które przydaje się w każdej rundzie.
Drugą najważniejszą rzeczą jest nasz schemat poruszania się. Nie wystarczy same wciskanie klawisza W, aby iść przed siebie, bardzo ważną cechą jest sam mechanizm. Ruchy powinny być pewne, i zdecydowane.
Najważniejsze jest trzymanie celownika na wysokości głowy.
Dlaczego uważam to za konieczność? Powody jest proste, i tak są nawet dwa:
Trzecią bardzo ważną rzeczą jest kupowanie “Zestawu do rozbrajania” czyli tzw. Defuse Kit’a.
Należy pamiętać, że zawsze, a tym bardziej w rundach “eko” potrzebne jest posiadanie przynajmniej jednego zestawu w drużynie.
Wiele razy zdarza się sytuacja, że w rundzie zabiliśmy wszystkich przeciwników, ale nie starczyło czasu na rozbrojenie bomby.
Pamiętajmy też, że zestaw możemy podnieść po naszym sojuszniku, najlepiej zrobić to od razu po jego śmierci.
Na koniec tej porady szybka wskazówka, najlepiej unikać „fałszywego” rozbrajania bomby, chodzi tu o markowanie rozbrojenia mające na celu zmylenie przeciwnika.
Szczególnie w rangach powyżej “Złotego Lauru” ludzie są przyzwyczajeni do sytuacji, w której praktycznie nikt nie rozbraja bomby za pierwszym razem. Ale w niższych ligach skupmy się bardziej na standardowej rozgrywce. a triki zostawmy sobie jak nabierzemy więcej wprawy ? Dzięki temu możemy mieć łatwo wygraną rundę. Oczywiście warto o tym pamiętać bardziej w sytuacjach 1 vs 1 albo gdy jest nas więcej niż 1 broniący. W sytuacjach, gdy ilość przeciwników jest jednak większa, lepiej po prostu spróbować wygrać normalnie.
Czwartą i ostatnią poradą w tym poradniku jest po prostu posiadanie odpowiedniego sprzętu. Wiadomo, że nie chodzi o to że drogi sprzęt sprawi że od razu będziecie lepiej grać, ale odpowiednie wyposażenie pozwala wiele łatwiej osiągnąć sukces. Najważniejszą rzeczą w Counter Strike’u, jak i innych grach fps, jest mysz.
Jaka myszka do Counter Stricke? Powinna mieć dobry sensor, taki który zagwarantuje nam bezproblemową i szybką pracę. Najlepiej wybrać mysz z sensorem laserowym, są jednak one droższe od ich optycznych odpowiedników. Nie jest to jednak przymus, gdyż moim zdaniem najlepsza mysz do 150 zł ma właśnie sensor optyczny.
Nie pogramy oczywiście bez komputera, dlatego siłą rzeczy drugą najważniejszą rzeczą jest komputer. Jednocześnie pamiętajmy, że Counter Strike nie jest wymagającą grą, powinna działać na większości sprzedawanych teraz komputerów. Ale jeżeli nie macie jeszcze komputera, możecie poszukać w naszych specjalnych.
Polecam też na naszej grupie na Facebooku Ekipa Komputronik Gaming, zapytać się o zestaw do wybranej kwoty. Pamiętajmy, że nie trzeba zmieniać od razu całego komputera, możemy po prostu zmodernizować go poprzez dodanie nowej karty graficznej lub innego potrzebnego podzespołu.
Powodzenia w levelowaniu!
Autorem artykułu jest Maciej “Ekonomiczny” Kalisz