Counter Strike: Global Offensive – jak grać w trybie turniejowym?

Autor
Ekipa Komputronik
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
| autor: Ekipa Komputronik |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
 • Counter Strike: Global Offensive to gra z 2012 roku, która do dziś ma swoich wiernych graczy. Przygotowaliśmy poradnik dla tych, którzy chcą podwyższyć poziom swoich umiejętności w trybie turniejowym.

Jak grać w CS:GO? Doradzamy, co musisz wiedzieć:

 • To już 20 lat Counter Strike’a
 • Tryb turniejowy w Counter Strike: Global Offensive
 • 1.Znaczenie Radaru
 • 2.Schemat poruszania się
 • 3.Kup koniecznie zestaw do rozbrajania
 • 4.Unikaj „fałszywego” rozbrajania bomby
 • Kwestia sprzętu – dobra mysz do FPS’ów
 • Jaki komputer do CS:GO?

Zobacz także: Popularne gry podobne do CS:GO

To już 20 lat Counter Strike’a

Pierwsze o czym chciałbym wspomnieć to historia gry, bo aż ciężko uwierzyć, że zaczęła się ona już ponad 20 lat, a dokładniej 19 czerwca 1999. Jej najnowszą odsłona jest oczywiście “Global Offensive”, która też do najmłodszych nie należy, bo datowana jest na 21 sierpnia 2012, czyli ponad siedem lat.

Wydaje się jakby jeszcze tak niedawno była wydana… Jednak nie na wspomnieniach dziś się skupimy, ale na podwyższeniu naszego poziomu umiejętności jak i prawdopodobnie rangi w grze ?

 

Tryb turniejowy w Counter Strike: Global Offensive

W dzisiejszym artykule weźmiemy na “warsztat” tryb turniejowy, gdzie rozgrywka odbywa się w grupie dziesięciu graczy, dzielącej się na Terrorystów i Anty-Terrorystów. Gra dzieli się na dwa typy.

 • Pierwszym z nich jest ”Zamach Bombowy” – Polega na podłożeniu bomby przez grupę Terrorystów w wyznaczonych na mapie miejscach, podczas gdy zadaniem grupy Anty-Terrorystów jest ochrona stref i ewentualne rozbrojenie ładunku (w ciągu czterdzieści sekund od splantowania).
 • W puli map turniejowych znajdują się także mapy “Uprowadzenia”, gdzie zadaniem Terrorystów jest bronienie uprowadzonych zakładników, a celem Anty-Terrorystów jest uratowanie pojmanych i doprowadzenie ich na do bezpiecznego miejsca.

Znaczenie Radaru

To było kilka słów wstępu, a teraz czas na konkrety. Według mnie, najważniejszą rzeczą w całej grze jest Radar. Dzięki niemu mamy podgląd na większą część mapy, jak i sytuację co się na niej dzieje. Zaznaczeni są na niej nasi sojusznicy oraz wrogowie, ci drudzy pod postaciami znaków zapytania (gdy byli widziani w tamtym miejscu w niedługim obrębie czasu).

Używając radaru dowiemy się, gdzie aktualnie przebywają nasi koledzy z drużyny, jak i gdzie mogą lub znajdują się przeciwnicy.

Nawet gdy nasza drużyna nie jest zbyt komunikatywna, możemy sami częściowo dowiedzieć się jaka jest sytuacja na całej mapie.

Zaoszczędzi to zbędnego stresu o brak informacji. Jest to niesamowicie przydatne ułatwienie, które przydaje się w każdej rundzie.

 

Schemat poruszania się

Drugą najważniejszą rzeczą jest nasz schemat poruszania się. Nie wystarczy same wciskanie klawisza W, aby iść przed siebie, bardzo ważną cechą jest sam mechanizm. Ruchy powinny być pewne, i zdecydowane.

Najważniejsze jest trzymanie celownika na wysokości głowy.

Dlaczego uważam to za konieczność? Powody jest proste, i tak są nawet dwa:

 • mniejszy dystans między naszym celownikiem a głową przeciwnika, wiadomo że prawie wszystkie bronie zabijają natychmiastowo przez trafienie w głowę.
 • lepsza widoczność – patrząc się zbyt wysoko, czy też zbyt nisko możemy przeoczyć naszego oponenta i tym samym przegrać pojedynek 1 vs 1.

Kup koniecznie zestaw do rozbrajania

Trzecią bardzo ważną rzeczą jest kupowanie “Zestawu do rozbrajania” czyli tzw. Defuse Kit’a.

Należy pamiętać, że zawsze, a tym bardziej w rundach “eko” potrzebne jest posiadanie przynajmniej jednego zestawu w drużynie.

Wiele razy zdarza się sytuacja, że w rundzie zabiliśmy wszystkich przeciwników, ale nie starczyło czasu na rozbrojenie bomby.

Pamiętajmy też, że zestaw możemy podnieść po naszym sojuszniku, najlepiej zrobić to od razu po jego śmierci.

Unikaj „fałszywego” rozbrajania bomby

Na koniec tej porady szybka wskazówka, najlepiej unikać „fałszywego” rozbrajania bomby, chodzi tu o markowanie rozbrojenia mające na celu zmylenie przeciwnika.

Szczególnie w rangach powyżej “Złotego Lauru” ludzie są przyzwyczajeni do sytuacji, w której praktycznie nikt nie rozbraja bomby za pierwszym razem. Ale w niższych ligach skupmy się bardziej na standardowej rozgrywce. a triki zostawmy sobie jak nabierzemy więcej wprawy ? Dzięki temu możemy mieć łatwo wygraną rundę. Oczywiście warto o tym pamiętać bardziej w sytuacjach 1 vs 1 albo gdy jest nas więcej niż 1 broniący. W sytuacjach, gdy ilość przeciwników jest jednak większa, lepiej po prostu spróbować wygrać normalnie.

Kwestia sprzętu – dobra mysz do FPS’ów

Czwartą i ostatnią poradą w tym poradniku jest po prostu posiadanie odpowiedniego sprzętu. Wiadomo, że nie chodzi o to że drogi sprzęt sprawi że od razu będziecie lepiej grać, ale odpowiednie wyposażenie pozwala wiele łatwiej osiągnąć sukces.

Najważniejszą rzeczą w Counter Strike’u, jak i innych grach fps, jest mysz.

Jaka myszka do Counter Stricke? Powinna mieć dobry sensor, taki który zagwarantuje nam bezproblemową i szybką pracę. Najlepiej wybrać mysz z sensorem laserowym, są jednak one droższe od ich optycznych odpowiedników. Nie jest to jednak przymus, gdyż moim zdaniem najlepsza mysz do 150 zł ma właśnie sensor optyczny.


Popularne myszki do gier w Komputronik.pl


Jaki komputer do CS:GO?

Nie pogramy oczywiście bez komputera, dlatego siłą rzeczy drugą najważniejszą rzeczą jest komputer. Jednocześnie pamiętajmy, że Counter Strike nie jest wymagającą grą, powinna działać na większości sprzedawanych teraz komputerów. Jeżeli nie macie jeszcze komputera, możecie być spokojni, bo nie musi to być model wysokobudżetowy.

Polecam też na naszej grupie na Facebooku Ekipa Komputronik Gaming, zapytać się o zestaw do wybranej kwoty. Pamiętajmy, że nie trzeba zmieniać od razu całego komputera, możemy po prostu zmodernizować go poprzez dodanie nowej karty graficznej lub innego potrzebnego podzespołu.

Powodzenia w levelowaniu!

Autorem artykułu jest Maciej “Ekonomiczny” Kalisz


Komputery PC w Komputronik.pl

Czytaj Więcej